Çocuklarda alt ıslatma


Çocuklarda alt ıslatma

Çocuklarda alt ıslatma

 

Tıp dilinde Enüresis Nokuma olarak adlandırılan gece yatağa kaçırma, çocuklarda çok sık görülen bir çocukluk çağı hastalığıdır. Genellikle aileler çocuklara  yaşından itibaren tuvalet eğitimi vermektedir. Böyle bir eğitim ile genellikle 3 yaşa kadar çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılmış olur ve gece yatağı ıslatma sorunu ortadan kalkmış olur. Ancak bütün çabalara rağmen , bazı çocuklarda bu sorun 5 yaşına kadar devam edebilmektedir.

Gece yatağı ıslatma sorunu, 5 yaşındaki çocukların %  15- 25  oranında, yaşın ilerlemedi ile bu oran azalmakta ve 9 – 10 yaş gurubu çocuklarda %8 oranına, adölesan döneminde ise %1- 3 oranına düşmektedir.

Yaşı 5i geçmesine rağmen sıklıkla yarağı ıslatan çocuklar için, Birincil Enuresis Nokturna, terimi kullanılır.

En az 6 ay süre içerisinde yatağı ıslatma eğilimi görülmeyen ve stres, ilaç kullanımı, aile içi şiddet , kavga, idrar yolları enfeksiyonları ve şeker hastalığı gibi nedenler ile, sonradan başlamış olan yatağı ıslatma durumlarına ise , ikincil Enuresis Nokturna adı verilir.

Geçe yatağı ıslatma eğilimi olan çocuklarda en  sık görülen risk faktörleri,

En sık görülen gece kaçırma sebebi nörolojik gelişme geriliğidir. Yani çocuğun gece altını ıslatma kabiliyeti kazanmasının gecikmesi durumudur.

Genetik faktörler de oldukça etkilidir. Ebeveyinlerin  her hangi birinde , çocukluk döneminde yatağı ıslatma öyküsü mevcut ise, çocuklarında aynı eğilimin olasılığı %44- 77 oranında artmaktadır.

Çocuklardaki gece yatağı ıslatma, belirttiğimiz nedenlerin dışında , başka nedenlerde etken olabilmektedir. Bu nedenle hekimin değerlendirmeye alması gereken faktörlerin başında, enfeksiyon ve hastalıklar gelmektedir.  Özellikle ikincil nokturna  da idrar yolu enfeksiyonları ve buna bağlı olarak görülen diğer üriner  sistemi hastalıkları, %5 oranında rol oynar. Ürüner sistem anormallikleri , idrar torbasının adalelerinin fazla kasılmasına ve idrar torbasının kapasitesinin azalmasına neden olarak, gece veya gündüz idrar kaçırma şikayeti yaratabilir.

Gece yatağı ıslatan çocukların bir kısmıda, yetersiz antidiüretik hormon salınımına bağlıdır.bu hormon böbreklerin idrar yapma fonksiyonunu ayarlar. Gece salınımı artan bu hormon, böbreklerin daha az idrar yapmasını sağlar. ADH salınımı yetersiz olan çocuklarda böbrekler, geceleri de gündüz ki kadar idrar yapmaya neden olur

Yatağı ıslatma sorununun bir diğer nedenleri ayasında ise, psikolojik nedenler yer alıyor. aile içi ölüm, çocuğun arkadaşları tarafından aşağılanması, şiddete maruz kalması gibi nedenler, yatağı ıslatma nedenleri olarak karşımıza çıkabiliyor.

Gece yatağı ıslatma sorunlarının diğer nedenleri arasında, kabızlık , hiperaktivite, kafein,  mental gelişme geriliği, gibi bir çok sebep olabilir. Ayrıca uyku sırasında apne, yani uyku sırasında üst solunum yolu tıkanıklıkları nedeni ile oluşan solunum durması da gece kaçırma neden olur.uyur gezer durumu , yani çocuğun uyanmadan yatağın içinden çıkıp evde dolaşması da gece kaçırma nedenlerindendir. Yine stres , özellikle ikincil urumlarda etkilidir ve stres sorununun çözülmesi ile gece kaçırma kesilebilir.

Tedavi:

Gece yatağı ıslatan çocukta bu durum 4 yaşından sonra  da devam ediyorsa, bu konuda uzman bir hekime başvurulmasında yarar vardır. Hekim muayenesi ile, hem çocuğun altını ıslatma sebeplerini öğrenebilir, hem de çocuğa verilecek olan tuvalet eğitiminin incelikleri hakkında bilgi alınabilir.

Gece yatağı ıslatma durumlarında, çocuk, hekim ve aile tam bir koordinasyon içinde olmalı ve sorun birlikte çözülmelidir.

Hekim , kapsamlı aile öyküsünü takiben düşündüğü nedenlere göre gerekli idrar, kan analizleri ve radyolojik tetkikleri yaptırır. Bu tetkikler idrar yolları enfeksiyonu, metebolik  hastalıklar ve üriner sistem anomalileri olup olmadığı yönünde fikir vermeleri açısından oldukça yararlı olur (özellikle ikincil enüresislerin). Çocuğu muayene eden hekim, çocuğa bu durumun mutlaka düzeleceğini fakat kendisinin anne ve babasının söylediklerine uyması halinde kısa sürede tedavi edilebileceğini söyleyerek onu rahatlatması  gerekir. Öncelikle çocuğun yatağa gitmeden en az 2 saat önce sıvı alımını durdurması gerektiğini söyler.
Ebeveyinlerin kendileri yatmadan önce mutlaka çocuğu uyandırarak tuvalete götürüp idrarını yaptırmaları istenecektir.

Böylelikle doktor ve aile kontrolünde gerçekleşen tedavi sürecinde sorun ortadan kalkmış olacaktır. Yalnız çocuklarda 5 yaşından sonra yatağı ıslatma devam ediyorsa değişik tedavi yöntemleri devreye girecektir.

Desmopressin tedavisi:

Vücutta salgılanan ve böbreklerde gece idrar yapımını azaltan hormonun tedavi şeklidir. Tablet veya burundan verilen spreyler ile çocukta gece yapılan idrar seviyesini azaltır ve oldukça faydalıdır.

Alarm tedavisi:

Çocuk genelde gece biriken idrarı tek seferde tamamını boşaltamaz ve ilk yaptığı az miktarda idrar ile kilotu ıslanır. Alarm tedavisinde çocuğun kilotunu ilk ıslatmasıyla, çocuğa zarar vermeyecek seviyede , bir ucu omuzuna, diğer ucu ise  kilodunun içine yerleştirilen alarm sistemi devreye girerek çocuğu uyandırır ve tuvalete gitmesini sağlar. Uyarma işlemi ses veya titreşim şeklinde uygulanabilir.

Hiperaktiviteye bağlı dikkat eksikliği:

Bazı durumlarda çocuğun altını ıslatması konusunda çocuk psikiyatrisi veya psikolog desteğine ihtiyaç duyulabilir.

Bütün tedavi yöntemleri doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

641 kez okundu

24 12 2012

Bu haberi Beğen

0 kişi beğendi

Yorum Yap

0 Yorum

Bu Haberi Paylaş

# # # #

Bu haberin benzerleri

#
  • Bir Saatte Test Sonucu
  • Bebeklerde pişik
  • Migren
  • Güne Kore`de Vahşet
#
#

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.