Leep Nedir Nasıl Uygulanır


Leep Nedir Nasıl Uygulanır

Leep Nedir Nasıl Uygulanır, Leep konizasyon

 

LEEP işlemi , genellikle rahim ağzında oluşabilecek kötü huylu hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazerden daha da etkili ve yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision  Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP , rahim ağzında belirlenen anormal durumun tanısını koymakta ve tedavisinde kullanılan bir işlemdir.

LEEP işlemine başlamadan önce PAP Smear sonucunda CİN ya da SIL tanısı konulan kadınlar LEEP işlemi uygulamak için uygun kişilerdir. Günümüzde LEEP , bazı hastalıklarda kullanılan , rahim ağzını yakma , dondurma veya lazer ile tahrip etme gibi bir çok geleneksel tedavi yntemlerinin yerini almış olan bir uygulamadır. saydığımız bu işlemlerin aksine LEEP tedavisi ile duku tahrip edilmeden çıkartılabilir ve çıkartılan parça patolojik incelemeye gönderilerek inceleme olanağı sağlar. Özellikle rahim ağzı kanser başlangıç yeri olan  servikal kanalı başladığı bölgede , LEEP ile doku tahrip edilmeden çıkartılabilir.

Leep nasıl uygulanır?

LEEP cerrahi bir işlem olmakla birlikte , ayakta uygulanabilir ve hastanede yatmayı gerektirmez. Muayenehane şartlarında lokal anestezi ile yapılabileceği gibi , tercihe göre genel anestezi ile de uygulanabilir. hasta müdahale için hazırlandıktan sonra , damardan agrı kesici tatbik edilir. Rahim ağzında agrı hissini taşıyan sinirler olmadığı için, hasta işlem sırasında yoğun bir ağrı hissi duymaz.  Hasta jinekolojik pozisyonda yatarken , vajinaya spekulum adı verilen muayene aleti yerleştirilir. Böylelikle rahim ağzı görülür hale gelir. Elektrik akımını güvenlik altına almak için hastanın bacağına bir topraklama pedi yerleştirilir ve elektrik akımını ileten elektrokoter  yardımı ile rahim ağzındaki sorunlu bölge çıkartılır.  Elektik akımı hem dokuyu yakmaya, hem de geride kalan dokuyu yakarak kanamayı durdurmaya yarar. İşlem yaklaşık 3- 4 dakika sürer ve hasta işlem sonrasında hemen normal hayatına dönebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler – yakınmalar

LEEP işlemi sonrasında yaklaşık 2 ay süreyle vajinal duş yapılmamasına,

Kanama devam ettiği sürece sadece ayakta duş yapılmasına,

2 – 3 gün süreyle agır egzersizler yapılmamasına

İşlem sonrası , en az 3 – 6 hafta cinsel ilişkide bulunulmamasına ve yine aynı sürede vajinal tampon kullanılmasına kesinlikle dikkat edilmelidir.

İşlem sonrası , koyu kahverengi veya siyah bir akıntı olabilir. Akıntı miktarı ve süresi değişiklik gösterebileceğinden hijyenik ped ler kullanılmalıdır. LEEP  sonrası intihaplanmalar çok nadir görülen bir durumdur ve ağrı yakınmaları da nadir görülür.

Adet kanamasını aşan ve 1 haftadan fazla süren kanamalar halinde, ateş yükselmesi , enfeksiyonu düşündüren kötü kokulu vajinal akıntı yada kasıklarda şiddetli ağrı olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz.

1292 kez okundu

13 12 2012

Bu haberi Beğen

0 kişi beğendi

Yorum Yap

0 Yorum

Bu Haberi Paylaş

# # # #

Bu haberin benzerleri

#
  • Güne Kore`de Vahşet
  • Migren
  • Kök Hücre`de Devrim
  • Yanlış Ayakkabı Seçimi Zararlı
#
#

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.